Здравейте приятели на класическата музика,

Както обещах в предната статия, днес накратко ще Ви запозная с руската класическа школа и някои от нейните ярки представители.

                Развитието на класическата музика в Русия през 17-18 век

Като начало ще кажа, че събитията, които се случват в Европа през XVII век оказват силно влияние върху творчеството на представителите на руската класическа школа. В Русия през 18 век настъпват дълбоки промени. Реформите на Петър I (1682-1725г.) не само засягат политическата структура на страната, но и оказват сериозно влияние върху културата. Светското изкуство започва да се развива. Появяват се нови форми на музикален живот, заимствани от Европа.

Музиката придружавала многобройни маскаради и балове, които се провеждали в Санкт Петербург. Петър I обикновено влизал в града с голяма помпозност, под звуците на оркестър и празнични песнопения. Военните и придворните оркестри по правило включвали няколко тръби и клаксони, струнни инструменти. Особено широко разпространени са тържествените песни.

В епохата на Петри, музиката става задължителна част от европейското образование. Благородните деца се обучавали на музика заедно с други „изящни“ изкуства и етикет. С течение на времето се появява любителското музициране.
Постепенно руските певци от придворния параклис започват да участват в представленията (тук били обучени професионални музиканти). Известни чуждестранни композитори са работили в Русия, като именно те до средата на XVIII век определят музикалния живот на столицата. 

Няма да Ви занимавам с представителите на различните етапи на разитие на руската класическа музика, защото ще отнеме твърде много време. Само ще спомена отделните етапи в чисто хронологичен вид, а в някои от тях ще спомена открояващите се имена на съответния етап.
Бързам да уточня нещо важно- годините, през които се счита, че продължава всеи един от различните етапи, не са конкретизирани с точни дати и години. Единият етап плавно преминава в другия. А появата на всеки нов такъв се обуславя от различното влияние на западната музикална школа, както и тясно свързаната дейност на русите с ервопейските композитори.

БАРОК – най-ранният период, който е от около 1630г. до към 1715г.

КЛАСИЧЕСКАТА ЕРА е периодът, който наследява барока в руската класическа музика. Счита се, че той продължава от 1715г. до около 1780г.

РОМАНТИЗЪМ започва да се усеща като етап от 1780г. до към 1940г. Един твърде дълъг етап, който носи със себе си и много имена. Руски композитори, оставили дълбока следа в Световен мащаб.
Ето някои представители:

Антон Рубинщайн- композитор, диригент и пианист, Михаил Глинка- композитор и основоположник на руската класическа школа, Милий Балакирев, Александър  Бородин, Модест Мусоргски, Пьотър Илич Чайковски, Николай Римски- Корсаков, Александър Скрябин, Сергей Рахманинов и още много други имена на звездния класически небосклон.

СЪВРЕМЕННАТА ЕПОХА дава начало от около 1880г. и се счита, че продължава и до днес. Ето и някои от най- светлите имена в нея:

Александър Гедике, Михаил Гнесин, Сергей Прокофиев, Арам Хачатурян, Дмитрий Кабалевски. Ако започна да изреждам само някои от по-известните произведения на изброените представители, рискувам да ни отнеме твърде много време. Много скоро очаквайте следващата тематика на статиите, които ще публикувам тук. Темата ще е първообраза на най- великият музикален инструмент, който е създаден от човека, а именно пианото.

11.03.2024
  • 0
  • 0

Add Comment